2010. július 24., szombat

PÉCSI ELŐADÁSOK

Ma kezdődik Pécsett a Bridges. Az 1998 óta megrendezett világkonferencia témája: matematikai összefüggések a művészetben, a zenében, a tudományban és a kultúrában. Két évvel ezelőtt Hollandiában volt a Bridges, akkor kiállításom volt a konferenciához kapcsolódva (Jorwert), most előadásom lesz „Art with a Double Meaning - Poem and Poet from an Anamorphic Point of View” címmel. Az időpont: július 26, hétfő, 11:45, a helyszín: Hotel Palatinus, Bartók Terem (Pécs, Király utca 5.)
*
Ahogy a Bridges véget ér, elkezdődik a Nemzetközi Kepes Társaság Fényszimpóziuma, amelyen szintén beszélnem kell, ott már magyarul, a Lerajzolt Semmi címmel. A helyszín: Művészetek Háza, (Pécs, Széchenyi tér 7-8) az időpont: július 30, péntek, délelőtt.
*
Minden napló olvasót szívesen látok, de ha valaki csak az én előadásomra szeretne eljönni, indulás előtt azért nézzen rá a honlapokra is, mert a program és az időpontok olykor váratlanul csereberélődhetnek. Egyébként mindkét esemény kapcsolt része a résztvevő művészek kiállítása, sőt a Bridgesen a rajzfilmjeimet is vetítik.

2010. július 20., kedd

MIHEZTARTÁS VÉGETT

Avagy magyar lábjegyzet a paragonéhoz. Kárpátaljáról hazafelé megálltunk Szatmárcsekén. Az ottani múzeumban találtuk a fenti Kölcsey idézetet. Ideírom mégegyszer "miheztartás végett":
Képírók és Szobrászok annyiból is nagyobb fényt kívánhatnak magoknak a’ Poéták felett, mivel őnekik a’ felvett ideát nem betűkben, hanem valóságos tárgyakban és megszemélyesítve kell adniok. Itt mindazáltal a’ jó Képírókat és Szobrászokat emelem a’ jó Poétákon is felül…

2010. július 19., hétfő

CSETFALVA (2)

Egy év sem kellett hozzá és mégis eljutottam Csetfalvára. A tavalyi, augusztus tízediki jegyzetben - és versben - okoltam meg, hogy miért nem megyek – és most ott/itt vagyok… Mezőváriból, Vári Fábián Laciéktól indulva Andival jártuk be Kárpátalját. Beregszász, Munkács, Barkaszó, Izsnyéte, Tiszaújlak, Nagyszőlős, Huszt, Visk …
*
Egy felirat dédnagypapa templomából:
Nemes Tset Falvának j ÁRóy Elől
N:Nes.SZABÓ MIkLÓS ÉS
MAgOS GYŐrgy MAGOS András
Kiseb MAgos András Tsemetzky András
Nemes Bíró BEregy ISTVán
MÁSodik Bíró Gerét MIHáj taná
tsoly VARga István Fekete András
Gáty And: Mészáros And: URAmék idejek.ben
És Egész EKLésiÁnak ISTENes
indulatyában ...tetett:
EgyHázffy Vince JÁNOS

2010. július 12., hétfő

NAPLÓ

Szerda: fölvételik Sopronban, csütörtök: egy pályázat zsűrizése Pécsen, péntek: kiállítás ugyanott, az újjáépült Széchenyi tér sokat látott galériájában. Néhány mondat a megnyitóból: a téma a plakát, a vizuális kommunikáció legklasszikusabb műfaja, és ezt most verbálisan kommunikáljuk. Finoman szólva: nem stílszerű. A tömörítés, a jelképekben való fogalmazás, a dekorativitás, az emblematikus erő – sorolják a művészek, ha a plakát legfontosabb tulajdonságairól faggatjuk őket, s a konklúzió minden esetben az, hogy egy jól kieszelt és megrajzolt kép egyetlen pillanat alatt képes megvilágítani olyan tartalmat is, amit leírni, elolvasni, elmagyarázni csak nagyon körülményesen, hosszú idő alatt lehetne, vagy talán úgy sem. A plakátok ott kezdődnek, ahol a szavak befejeződnek. A plakátokról beszélni: fából vaskarika. (Persze plakátokat galériákban mutogatni is az.) Szombat: Gus szokásos partija Szemesen sok rég nem látott baráttal, osztálytárssal. Az évi rendes tollaslabda bajnokságon Gus-szal párban végre nyerünk.
Vasárnap: véget ér a focivébé. A spanyolok nagy nehezen legyűrik a hollandokat, akik már a harmadik döntőjüket bukják el. Na persze ilyesmi már velünk is előfordult. Ha a magyar labdarúgás legtragikusabb eseményei kerülnek szóba, a lógó orrú szurkolók mindig a következő négy eredményt sorolják föl. 3:2-es verség az NSZK-tól az 1954-es svájci vébé döntőjében, 1-4-re elveszített világbajnoki pótselejtező 1969-ben a csehszlovákok ellen, 0:6-os-vereség a Szovjetuniótól 1986-ban a mexikói világbajnokságon és 1:12-es zakó Jugoszláviától az 1997-es világbajnoki pótselejtezőn. Vannak, akik e meccsek helyszíneit, Bernt, Marseille-t, Irapuatot, illetve Budapestet és Belgrádot Moháccsal együtt emlegetik. De gondoljuk csak át újra, kik is győzték le a magyarokat: az NSZK, Csehszlovákia, a Szovjetunió, és Jugoszlávia. Ilyen országok már nem is léteznek. Na hát így tessék velünk ujjat húzni!

2010. július 4., vasárnap

NYÁR

Nyár, focivébé, kerti partik. Pénteken a rajzfilmstúdió születésnapja Kecskeméten (39). Előtte Nagy Gyurival dolgozunk a sakkozós filmen, a hollandok pedig, mintegy mellékesen kiütik Brazíliát. Szombaton Kert kiállítás Gödöllőn. Kert Emlékbe. Az Ausztráliából átruccant Györki Eszterrel megyünk ki. Katona Szabó Erzsi és csapata tízedik alkalommal rendezi meg az iparművész dzsemborit. Az elhíresült eseményen volt már jelmezverseny és színi előadás, filmvetítés és versparádé, feltálalták a világ legjobb padlizsánkrémét és láthatták Utiszt kb. tíz percig dekázni. Most látványos divatbemutató van. Csak nőknek, naná, közben a német-argentin meccs megy (4:0). Apropó: focivébé. Állítólag baj van a labdával, szitál a híres jabulani. Az aerodinamika professzorai értetlenül állnak, Dóra viszont könnyedén megfejti: egyszerű optikai illúzióról van szó, a tökéletes gömbre festett majdnem kör képe, ha gyorsan közeledik a kapushoz, megtévesztő látványt nyújthat, „szitálást”, „görbülést” látni, holott valójában semmi ilyesmi nem történik, s máris bent van a potyagól:-)